top of page

Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва в місті Харкові

  Круглий стіл на тему: «Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва в місті Харкові», проведений 26.09.2019 р. науково-дослідним центром ХДУХТ «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 рр. під патронатом Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку ХМР.

  Учасники круглого столу обговорювали питання розвитку інфраструктури підтримки підприємництва в місті Харкові та взагалі в Україні, яка забезпечує фінансову, матеріально-технічну, інформаційну, технологічну, консультативну, маркетингову, кадрову та освітню підтримку підприємців.

  У доповідях учасників круглого столу було представлено роботу основних суб’єктів інфраструктури підтримки підприємництва в місті Харкові, висвітлено заходи, що здійснюються у межах цього напрямку, та розглянуто можливості використання допомоги у рамках іноземної підтримки бізнесу у регіонах України.

  З метою підтримки підприємництва в місті Харкові постійно проводиться велика кількість заходів, таких як семінарів-тренінгів з актуальних питань ведення підприємницької діяльності, зустрічей з успішними підприємцями міста та регіону з метою популяризації бізнес-ініціатив, експрес-курси з ведення бізнесу для тих, хто бажає розпочати власну справу, інтернет-семінари для підприємців тощо, організованих як представниками міської влади, так і організаціями громадського сектору.

 З метою обміну досвідом та підвищення ефективності роботи з підприємцями організована співпраця з інфраструктурами підтримки малого і середнього підприємництва інших міст України.

У Харкові на сьогодні працює близько 17 000 підприємств великого, середнього і малого бізнесу і 100 000 фізичних осіб-підприємців, де зайнято понад 420 000 чоловік. Головними суб’єктами надання допомоги підприємцям у місті Харкові є Центри надання адміністративних послуг. У Регіональному такому центрі юридичні та фізичні особи-підприємці можуть отримати близько 100 послуг відповідного характеру.

  На базі Центрів підприємці можуть отримати послуги з відкриття бізнесу, наприклад, консультації по вибору діяльності, підготовці, оформлення необхідних документів та декларацій дозвільного характеру для здійснення підприємницької діяльності, безпосередньо реєстрації бізнесу, отримання електронного цифрового підпису тощо. Також надаються консультації державних реєстраторів Департаменту реєстрації Харківської міської ради: реєстрація платника єдиного податку, видача ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, надання консультацій, подача звітів та ін. Крім того, консультації фахівців фіскальної служби. Одними із найбільш затребуваних у харківських підприємців є послуги в сфері реклами, які надають фахівці відділу реклами Департаменту контролю, наприклад отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, його переоформлення, внесення змін і анулювання розміщення.

У рамках фінансової допомоги підприємцям міста Харкова Департаментом адміністративних послуг та споживчого ринку у межах Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 рр. розглядається можливість пільгового кредитування, а саме часткової компенсації відсотків за залученими кредитами суб’єктам малого та середнього підприємництва за рахунок коштів міського бюджету, що здешевлюватиме кредитні ресурси та сприятиме ефективному розвитку МСП.

  Поряд з міськими ініціативами  у Харкові є інші утворення, які складають інфраструктуру підтримки підприємництва. Так, одну з доповідей було присвячено обговоренню діяльності бізнес-інкубаторів на базі закладів вищої освіти. У місті функціонують технологічний бізнес-інкубатор «Харківські технології», інноваційний «Еō Business Incubator», створений за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID на базі НТУ "ХПІ", бізнес-інкубатор YEP! на базі ХНУРЕ, в якому студенти та молоді вчені вчаться та створюють власні стартапи та впроваджують їх за підтримки Cisco, Deloitte, Lucky Labs, посольств Естонії та Ізраїлю, Міністерства освіти і науки та Міністерства економічного розвитку і торгівлі, бізнес-інкубатор ХНУМГ ім. О.М. Бекетова та інші.

  З метою активізації стартаповского руху та інноваційного розвитку економіки у місті створюється муніципальний Стартап Центр у рамках проекту «Харків – місто стартапів», який сприятиме активізації, стане майданчиком для плідного співробітництва талановитої та креативної молоді з консультантами, бізнес-партнерами, вітчизняними та міжнародними інвесторами.

  Окрім допомоги з боку міської влади, та інших вітчизняних суб’єктів інфраструктури підтримки підприємництва представники малого і середнього бізнесу мають можливість отримати інформаційну, консалтингову та фінансову підтримку у межах іноземних пропозицій.

  Так, учасники круглого столу обговорювали ефективність допомоги підприємцям у рамках ініціативи ЄС «EU4Business», яка частково реалізується Європейським банком реконструкції та розвитку в Україні, спрямована на поліпшення бізнес-клімату в країні, підтримку і розвиток МСП. Представники малого і середнього бізнесу отримують технічну підтримку, консалтинг і навчальні програми у відповідності зі стандартами ЄС, що дозволяє компаніям серед іншого збільшувати виробництво і експорт своїх товарів. Харківські підприємці часто звертаються в регіональний офіс ЄБРР за підтримкою з питань розробки бізнес стратегій, вирішення маркетингових завдань, впровадження CRM, створення веб-сайтів та впровадження IT рішень в бізнесі. Наприклад, власник компанії «ВЕЛОТРЕЙД», яка займається продажем велосипедів, отримав грант, який склав 50% від вартості консалтингового проекту щодо комплексного маркетингового дослідження ринку, яке надалі було покладено в основу стратегії розвитку компанії та її брендів на ринку.

  Велику підтримку харківські підприємці отримують від Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, яке проводить низку інформаційних та мережевих бізнес-заходів, а також надає фінансування у рамках грантової підтримки суб’єктів бізнесу. Активно працює в Україні проектний офіс Програми «Fit for Partnership with Germany». Харківські бізнесмени приймали участь у Третьому Фінансовому Ярмарку для малого та середнього бізнесу (м. Київ) за фінансової підтримки Уряду Німеччини через Німецький банк розвитку KfW, який розглядають як унікальну платформу, що надає малим і середнім підприємствам можливість отримувати актуальну інформацію про банківські, лізингові страхові продукти та інші доступні джерела фінансування для МСП. 

  Грантове фінансування інновацій малих і середніх підприємств відбувається у рамках програми Horizon 2020 SME Instrument, особливості реалізації якої також обговорили учасники круглого столу.

  Щодо перспектив розвитку діяльності з підтримки бізнесу, то найближчим часом харківські підприємці зможуть скористатися також послугами державних фінансових агентств США OPIC і Ex-Im-банк, які готові кредитувати українських підприємців в обмін на експорт обладнання, послуг, матеріалів і робіт з часткою не менше 50% власного виробництва. При цьому OPIC має готовність надавати фінансування на тривалу перспективу – термін до 15-20 років – із загальною сумою до 350 мільйонів доларів, Ex-Im – на торгові угоди з відстрочкою платежів до 1 року, на середньострокові перспективи – до 7 років і сумою – до 25 мільйонів доларів за транзакцію.

У підсумку дискусії учасники круглого столу підкреслили, що підприємці міста Харкова мають нагоду використати усі наявні види допомоги як з боку міської влади, інших вітчизняних суб’єктів інфраструктури підтримки розвитку підприємництва, так і з боку іноземних пропозицій.

bottom of page