top of page

Круглий стіл на тему

«Пошук шляхів фінансування підприємницьких ініціатив»

       Круглий стіл на тему «Пошук шляхів фінансування підприємницьких ініціатив», проведений 26.04.2017 р. науково-дослідним центром «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» ХДУХТ під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2012-2017 рр. під патронатом Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради.

    Учасники круглого столу обговорювали основні проблеми фінансового забезпечення розвитку малого бізнесу, а саме бюджетного та кредитного фінансування, забезпечення ресурсами через реалізацію регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва.

   Представники Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради, професорсько-викладацький склад ХДУХТ, фахівці-практики, науковці, аспіранти та студенти одностайно погодились з тим, що на фоні посилення світової економічної конкуренції, кризових явищ в економіці України, надзвичайно важливим завданням є створення режиму максимально комфортного бізнес-середовища та сприятливого клімату для залучення інвестицій та фінансового забезпечення розвитку малого бізнесу. Поліпшення умов ведення бізнесу, підтримка підприємницької ініціативи громадян, стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб’єктів малого підприємництва, зміцнення їх фінансового стану у цілому здатні надати нові імпульси для виведення вітчизняної економіки з кризи.

    Усі присутні жваво дискутували з приводу інституціонального забезпечення функціонування механізмів фінансування підприємницьких ініціатив. Програми підтримки і розвитку малого підприємництва мають набір типових заходів, які щорічно реалізують державні й регіональні органи, але рівень безпосередньо фінансової підтримки малого підприємництва, передбачений в регіональних програмах, дуже низький. Тому важливим механізмом фінансової підтримки сектору малого підприємництва (особливо для початківців) є мікрофінансування, яке надають мікрофінансові організації з нульового стажу бізнес-діяльності, тобто тоді, коли банк вважає ризики кредитування занадто високими.

    Особливу увагу під час дискусії було приділено пошуку альтернативних традиційним джерелам фінансування, а саме грантової підтримки з боку низки європейських фондів та програм. Потужними програмами Європейського Союзу у сфері підтримки малого та середнього бізнесу (МСП) є програми: Єврокомісії з досліджень та інновацій Горизонт – 2020, “Конкурентоздатність підприємств малого та середнього бізнесу (COSME)”, “Креативна Європа”, EU4BUSINESS як продовження розпочатого довготривалого проекту «Підтримки України з боку ЄС у відновленні економіки» (EU SURE); доступ до Європейської мережі підприємств ENN/Enterprise Europe Network. Було обговорено широкі можливості вказаних та низки інших програм (н-д, Eurostars, програми USAID – Агентства США з міжнародного розвитку) для їх учасників: матеріальні (промислове обладнання й устаткування, сировину та матеріали), фінансові (валютні ресурси), інтелектуальні (ноу-хау, технології), трудові (висококваліфікованих спеціалістів), інформаційні (консалтинг,  тренінги, програми навчання). Також це можливості: подорожування, тобто на власні очі побачити європейські можливості, у тому числі у сфері бізнесу; охоплення нових аудиторій, тобто пошук партнерів; доступ до розгалуженої мережі контактів – знайомства з новими постачальниками та споживачами; обмін практичними навичками.

    Окрему увагу в обговоренні було приділено перепонам під час опановування міжнародної донорської допомоги. Це і відсутність поширеної інформації, брак кваліфікованих кадрів, які вміють розмовляти та читати іноземною мовою, а відповідно і заповнювати заявки-пропозиції, необхідність робити «по-білому», тягар проходження технічних процедур, відсутність досвіду подібної співпраці, а також застосування декларативного підходу до євроінтеграції. Попри сумні реалії, зрозуміло, що приєднання до міжнародних програм технічної допомоги розвитку бізнесу є неминучим, на сьогодні головне – скористатися всім запропонованим потенціалом. Європейські програми допомоги розвитку є визнаною представниками громадськості та влади необхідністю, а перешкоди, що не дозволяють оперативно приєднуватися до них, треба поступово усувати й ефективно залучати й використовувати можливості міжнародного співробітництва та інтеграції бізнесу до світового ринку і співпраці з донорами. Участь у програмах міжнародної допомоги дає можливість отримати досвід, знання та кошти для фінансування успішної бізнес-моделі, що може стати запорукою зростання конкурентоспроможності вітчизняного бізнесу.

bottom of page