top of page

Розвиток академічного підприємництва в закладах вищої освіти міста Харкова

Круглий стіл на тему: «Розвиток академічного підприємництва в закладах вищої освіти міста Харкова», проведений 30.10.2019 р. науково-дослідним центром ХДУХТ «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 рр. під патронатом Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку ХМР.

Учасники круглого столу обговорювали проблеми розвитку культури академічного підприємництва в Україні, розглянули стан даного питання у місті Харкові, ознайомились з можливостями популяризації розробок харківських вчених та іноваторів і пошуку інвесторів для фінансування впровадження проектів, розроблених на базі закладів вищої освіти.

У доповідях учасників круглого столу було представлено значення, особливості та приклади академічного підприємництва як сучасного результату інтеграції науки і бізнесу та форми організації інноваційної діяльності на базі інтелектуального потенціалу закладів вищої освіти, розглянуто роль у його розвитку установ, що підтримують взаємозв’язок науки і бізнесу, а саме центри трансферу технологій, інкубатори академічного підприємництва, науково-технологічні парки, які виконують роль посередника між науково-дослідним сектором і економікою.

Головними завданнями академічного підприємництва є: продукування і капіталізація нових знань; якісне виконання науково-дослідних робіт з подальшою комерціалізацією отриманих результатів; трансфер прогресивних технологій; розвиток інноваційної діяльності ЗВО; розробка, реалізація концепцій і впровадження методів, технологій і прийомів інноваційного економічного і соціального розвитку місцевих громад, регіонів, країни; сприяння ефективному навчанню підприємців і розвитку підприємницької освіти; сприяння фінансовій самодостатності та незалежності ЗВО, підвищенню рівня матеріального забезпечення професорсько-викладацького складу та інших співробітників.

Академічне підприємництво є двигуном економічного розвитку та імпульсом для розвитку науки та економіки міста, виступає зв’язним елементом між наукою, бізнесом та муніципалітетом, і при цьому ще є і відчутний соціально-економічний ефект. Показником результативності такого зв’язку можуть стати ефективність та масштабність використання у виробництві знань та швидкість передачі знань від наукового середовища у виробництво. Харків має гарне наукове та освітнє підґрунтя для активізації розвитку академічного підприємництва.

На теперішній час у місті Харкові працює багато установ, на базі яких відкрито організації академічного підприємництва. У якості прикладів було розглянуто роботу Харківських клубів YEP!, що входять до мережі академічних бізнес-інкубаторів, в якій студенти та молоді науковці навчаються створювати власні стартапи. Взагалі до мережі YEP! За програмою YEP! Starter входять студентські стартап-клуби в 23 університетах України, бізнес-інкубатор у Києві, та програма з підприємництва у Молдові. Програми YEP! відбуваються за підтримки Cisco, Deloitte, Lucky Labs, посольств Естонії та Ізраїлю, Міністерства освіти та науки та Міністерства економічного розвитку і торгівлі. У Харкові клуби відкрито на базі ХНУРЕ, ХНУ імені В. Н. Каразіна, НТУ “ХПІ”, УІПА та ХІФ КНТЕУ. На базі цих ЗВО у бізнес-інкубаторах студенти навчаються підприємництву, проектному менеджменту, маркетингу та розробляють нові бізнес проекти. Також спільно з YEP та благодійним фондом Beetroot Academy у Харкові готується проведення хакатону Empowering Women, метою якого є стимулювання розвитку жінок в бізнесі.

Також учасники круглого столу обговорювали ефективність розвитку академічного підприємництва у рамках інноваційного бізнес-інкубатору eō Business Incubator, який працює на базі НТУ «ХПІ», де надають менторську підтримку не тільки регіональним, а й загальноукраїнським стартапам, а також навчають технологіям їх просування і фінансування на вітчизняному та міжнародному ринках. Фінансову і технічну підтримку проекту eō Business Incubator надає Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

У підсумку дискусії учасники круглого столу підкреслили, що сьогодні академічне підприємництво в місті Харкові знаходиться на стадії активного розвитку. Воно ще не дістало чіткого визначення, алгоритму розвитку та не забезпечено достатньою законодавчою базою, але, спираючись на  науковий та практичний світовий досвіт, за підтримки європейських програм, в місті все активніше зароджуються нові успішні форми академічного підприємництва. Харків як провідний науково-освітній центр України, має потужний науковий потенціал для успішної інтеграції науки та бізнесу, ЗВО активізували академічне підприємництво та здатні ефективно залучатися до інноваційних програм європейської наукової спільноти.

bottom of page