top of page

Розвиток взаємодії органів влади з підприємницькою громадськістю

   Круглий стіл на тему: «Розвиток взаємодії органів влади з підприємницькою громадськістю», проведений 27.03.2019 р. науково-дослідним центром ХДУХТ «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 рр. під патронатом Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку ХМР.

Учасники круглого столу обговорювали проблеми щодо участі підприємницької громадськості у прийнятті владних рішень міста Харкова стосовно актуальних проблем розвитку бізнесу.

  Регуляторна політика є не тільки обов’язком для влади, вона передбачає і базується на активній участі громадян, суб’єктів господарювання, їх об’єднань, науковців, громадських організацій у розробці та обговоренні проектів регуляторних актів із питань підприємництва, які мають суттєвий вплив на права та інтереси підприємців, недопущенні прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшенні втручання органів державної та місцевої влади у діяльність суб'єктів господарювання та усуненні перешкод для розвитку господарської діяльності.

Залучення професійної громадськості до прийняття рішень потребує мінімальних витрат, але дає максимальний ефект. Воно має характер раціонального співавторства, коли і влада, і громада, розуміють проблеми, виклики та перспективи розвитку бізнесу у регіоні, разом зважують альтернативи та ризики. Свідома громада виступає порадником та генератором ідей, а також здатна розділити відповідальність за такі рішення.

  У процесі засідання круглого столу було представлено приклади практики ефективного врядування, коли оптимальне рішення під час публічного обговорення походило з середовища реальних підприємців, незалежних фахівців, громадських організацій. Підтримано думку, що вирішення проблеми не завжди вдається розгледіти з висоти виконкомівського кабінету (може заважати завантаженість іншими справами, певна специфіка мислення, шаблони та стереотипи). Можливості і переваги, які надає співпраця органів місцевого самоврядування з організаціями підприємницької громадськості: залучення представників підприємництва до діяльності роботи у складі різноманітних громадських рад та комісій при органі місцевого самоврядування, а також до розроблення нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування; реалізація спільних проектів та програм;  використання результатів досліджень та іншої роботи підприємницьких структур в процесі прийняття владних рішень або моніторингу їх виконання тощо.

  Окремо було розглянуто продуктивну форму взаємодії органів влади з підприємницькою громадськістю у вигляді створення та функціонування громадських рад при органах місцевого самоврядування. За статусом – це консультативно-дорадчі органи, діяльність яких здійснюється на основі положень, затверджених органом місцевого самоврядування. Основне завдання громадських рад – акумулювання організаційного та інтелектуального потенціалу громадськості у виробленні політики та рішень органів місцевого самоврядування у певних сферах.

 Під час обговорення увагу було приділено роботі Координаційної ради з питань розвитку підприємництва, зовнішньоекономічної діяльності та залучення інвестицій при Харківському міському голові. Активізація діяльності цього дорадчого міського органу як раз і може сприяти покращенню взаємодії і консолідації представників влади, підприємницької громадськості та наукових кіл у напрямку розвитку бізнесу на території міста Харкова, виявленню відповідних пропозицій щодо покращення бізнес-середовища міста та сприянню внесення їх до розгляду на урядовому рівні.

  Представлено досвід функціонування Ради з питань промислової політики при Харківському міському голові. Її діяльність спрямована на формування зворотного коопераційного зв’язку між органами місцевого самоврядування, комунальними підприємствами, керівниками промислових підприємств і бізнес-асоціацій міста щодо вирішення ключових питань розвитку промислового сектору. Це стосується міської кооперації промислових та комунальних підприємств, наукових установ щодо модернізації систем життєзабезпечення міста, підвищення їх технологічної ефективності, надійності та безпеки, а також залучення бізнес-осередків до реалізації муніципальних замовлень та програм.

  На розгляд представників круглого столу було також представлено результати запровадження сучасних форм взаємодії між Центром надання адміністративних послуг м. Харкова та споживачами.

Прозорість діяльності місцевої влади та рівень довіри з боку громадськості, у тому числі й підприємницької, є вагомим чинником, що покращує ефективність роботи місцевої влади, якість рішень владних структур, підвищує зовнішню інвестиційну привабливість підприємницьких структур в очах інвесторів та донорських організацій. Інвестиційні процеси активніші там, де заздалегідь відомі зрозумілі правила гри. А в умовах конкуренції підприємств в інвестиційній площині вдало організована взаємодія органів влади з підприємницькою громадськістю є саме тим доважком, що сприяє поліпшенню бізнес-клімату міста та підвищенню його інвестиційної привабливості.

bottom of page